SİNİR BİLİMİNE GÖRE BAŞARILI BİR LİDER OLMAK İÇİN GEREKEN 4 SÜPER BEYİN GÜCÜ

SİNİR BİLİMİNE GÖRE BAŞARILI BİR LİDER OLMAK İÇİN GEREKEN 4 SÜPER BEYİN GÜCÜ

Beynin çalışma şeklini anlayan liderler kendilerini ve ekiplerini daha çevik, yenilikçi ve esnek hale getirebilirler.

 

Kevin Chin, yöneticilerinin beyinlerini esnetmesini istiyor.

Chin’in Avustralya’nın Sidney kentinde bulunan yatırım şirketi Arowana, Londra, Los Angeles ve Asya’ya genişliyor ve kendisi “zihinsel olarak çevik ve esnek bir üst düzey liderlik ekibine sahip olmak şarttır” diyor. Girişimci, geçtiğimiz yıl MIT Sloan School of Management’de bir nörobilimci, yönetici koçu ve öğretim görevlisi olan Tara Swart ile çalışmaya başladı. Şimdi, bu koçluğu üst düzey karar vericilerine kadar genişletiyor, ki onlar da amigdalalarıyla temasa geçebilsinler.

Sinir bilimini işletmeye uygulama ilgisi son yıllarda artmaktadır. Swart’a göre, bunun bir nedeni liderlerin, somut olan ‘bir organı’ optimize etme fikrini somut olmayan ‘davranışı’ optimize etme fikrine tercih etme etmeleridir. “‘Duygusal olarak daha zeki olmanız gerekir’ dediğimde, insanlardan ‘Ne yapmam gerektiğini anlamıyorum’ yanıtını aldım, oysa onlara , ‘Beyninizde bunu sizin için kolaylaştıracak bir yol inşa edebilirsiniz’, dediğimde birçok kişi bu sürece başlamak için daha istekli” diyor.

Optimize edilmiş düşünme süreci sağlıklı bir beyin gerektirir ve bu nedenle Swart’ın tavsiyelerinin bir kısmı tanıdık ‘uyu-ye-sıvı al-egzersiz yap’ alanına giriyor. Rahatsız uyku, özellikle zararlıdır. Kötü bir geceden sonra IQ’nuz yüzde 5 veya daha fazla düşebilir. (Swart, jetlag’ın uyku ve dolayısıyla düşünme kapasitesi üzerindeki zayıflatıcı etkileriyle mücadele etmek için Chin ile çalışmaya başladı.)

Stres ve belirsizlik arasında zihinsel esneklik ve en yüksek performans için iyi beslenmiş, dinlenmiş ve oksijenli bir beyin gereklidir. Swart, “Tüm diğer şeyler eşit olduğunda zihinsel esneklik CEO’yu gerçekten ayıran faktördür” diyor. Esnekliği ve performansı artırmak için Swart liderlerin aşağıdakiler üzerinde çalışmasını önerir:

Nöroplastisite

Swart, “Hayatında yaşadığın her şey beynini belirli davranış ve alışkanlıkların lehine şekillendirdi ve biçimlendirdi” diyor. Ancak bu davranış ve alışkanlıklar uygun olmayabilir. Yeni, arzu edilen davranışlara dikkati odaklayarak ve tekrar tekrar uygulayarak liderler, yeni yollar oluşturmak için beyinlerinin kimyasal, hormonal ve fiziksel kaynaklarını yönlendirebilirler. Bu arada eski olanlar, kullanılmadıklarından yok olurlar.

Öğrenme – özellikle bir dil veya müzik aleti gibi yoğun dikkat isteyen konular – esnekliği arttırmanın en iyi yoludur. Swart, “Beyninizin daha önce deneyimlemediği şeylere katılmaya zorlanmanız, öğrendiklerinizden ayrı olarak beynin yararınadır” diyor. “Beyin daha esnek hale gelir, bu da duygularınızı düzenleyebilmek, karmaşık sorunları çözmek ve daha yaratıcı düşünmek gibi şeyleri destekler.”

Beyin çevikliği

Çevik olmak için çevikçe düşünmelisiniz. Beyin çevikliği, farklı düşünme biçimleri arasında kusursuz bir şekilde geçiş yapabilme yeteneğidir: mantıksaldan sezgisel olana, yaratıcı olana. Çeviklik girişimciler için özellikle önemli olabilir. Swart, “Beynin farklı şekillerde düşünmesi veya farklı fikirleri özümsemesi, trendleri görmeniz, değiştirebilmeniz, eğrinin önünde olmanızın daha olası olduğu anlamına gelir” diyor.

Aynı anda birkaç düşünme modunu kullanmaya çalışan çoklu-görev insanları genellikle hepsinde daha az iyi olurlar. Swart problemler üzerinde ardışık olarak çalışmayı ve farklı açılardan bakmayı önerir. Liderler ayrıca ekipleri içindeki farklı düşünce tarzlarından yararlanabilirler.

Zihniyet ustalığı

Sabit zihniyeti olan insanlar zeka ve yetenek gibi özelliklerin sabit olduğuna inanırlar. Gelişim zihniyetine sahip insanlar kendilerini zekalarını ve yeteneklerini yoğun çalışmalarla geliştiren, devam eden çalışmalar olarak görürler. Sabit bir zihniyet durgunluğa, gelişim zihniyeti yenilik ve ilerlemeye yol açar.

Sabit zihniyete sahip liderler, Swart’a göre kendilerini gelişim yönünde ilerletmek için nöroplastisite kullanmalıdır. Girişimciler için bu bir esneme olmayabilir. “Bu, risk iştahınız ve başarısızlığa karşı tutum ile ilgilidir, bu nedenle girişimcilerin bu konuda daha rahat olması mantıklıdır” diyor.

Basitlik

Hiperaktif bir dünya, sınırlı beyinlere imkansız talepler yükler. Stres yükseliyor. Karar verme mekanizmaları olumsuz etkileniyor. Swart, liderlerin stres hormonlarını azaltma ve beynin yürütme işleviyle ilişkili bölümündeki kıvrımları çoğaltmanın bir yolu olarak ‘mindfullness pratiği’ (bedenlerine, nefeslerine ve şu andaki düşüncelerine odaklanma) – yapmalarını tavsiye eder. Ayrıca, kritik olmayan kararların azaltılmasının bir savunucusudur. “Bir gece önce ne giyeceğinize karar verin ya da her gün aynı şeyi giyin” der.

Kendi beyin fonksiyonlarını nasıl geliştireceğini bilen liderler bu dersleri şirketlerinde uygulayabilirler. Örneğin, departmanlar arası çalışma programları oluşturarak çalışanların yeni nöro-yollar geliştirmelerine ve bilinmeyen bilgi ve becerilerde ustalaşırken beyin esnekliği geliştirmelerine yardımcı olurlar.

Liderler ayrıca beyinle ilgili anlayışlarını işyerinde korku ve stresi engellemek ve güven geliştirmek için de kullanabilirler. Stres beyindeki kortizol hormonunu yükseltir, bu da düşünceyi ve duyguları kontrol etme yeteneğini olumsuz etkiler. Bu durumun sürekli hale geldiği seviyelerde, insanlar hayatta kalma moduna geçer.

Buna karşılık, “Kuruluşunuzda, etrafta akan bol oksitosin hormonunun bulunduğu gerçekten heyecan verici bir ortamdaysanız, kıtlık ve hayatta kalmaya değil, bolluğa dayanan kararlar alma olasılığınız daha yüksektir” diyor Swart. Bu ortamda yenilik ve risk alma gelişecektir.

 

Alıntı: Leigh Buchanan - The 4 Brain Superpowers You Need to Be a Successful Leader, According to Neuroscience

BLOG

Uzaktan Başarılı ve Mutlu Çalışmanın Anahtarı Vereceğiniz Keyifli Molalarda Olabilir

19-03-2021

Bu dönemde özellikle evden çalışanlar molalarında, bilgisayar detoksu yapmaya daha çok eğilimli oluyorlar. Aslında yaptığımız molalar, sosyal medya çukuruna düşmek gibi zaman kayıpları yerine sizlere önereceğimiz aktivitelerle değerlendirildiğinde hem gerçekten ara verdiğinizi hissedeceksiniz hem de üzerinizde yarattığı motivasyon sayesinde üretkenliğinizi de diri tutabileceksiniz.

538 İş Veren
2345 İş Arayan

Gelişmelerden Haberiniz Olsun

E-Bülten aboneliği ile bizden düzenli bilgi alabilirsiniz

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. ' Kabul Ediyorum ' seçeneğine tıklamanız halinde çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız. Ayrıntıları inceleyin
Kabul Ediyorum